Ohlasy na náš web v médiích

Časopis ABC 2/2003, str. 32:

DOBRÝ TIP: SLADKÉ DŘEVO
Pár akordů by měl na kytaru umět zahrát každý. Taková dovednost za prvé ukrátí dlouhou chvíli u táboráku a za druhé (zbytek věty je určen pouze pro mužské čtenáře) holky letěly na kluky mlátící do kytary vždycky víc. Když byl v pubertě autor těchto řádků, opisovaly se akordy do tlustých ohmataných sešitů. Dnes ke stejnému účelu slouží internetové stránky (možná zrovna tak ohmatané, ale na nich to není vidět). Na vynikajícím webu kytara.cz najdete nejen spousty zajímavostí o tomto nástroji, ale i mnoho dalších lahůdek. S pomocí javovských apletů si kytaru nejprve přesně naladíte a začnete se jednotlivé akordy postupně učit. Jak poznáte, že je hrajete dobře? Jednoduše. Pro kontrolu si je vždycky přehrajete na počítači. Namítáte, že akordy v počítači si k táboráku nevezmete a jsou vám v internetové podobě tudíž nanic? Máte pravdu, ale jen částečně. Stránka má totiž i wapovou verzi přístupnou z mobilního telefonu. Pokud nějaký akord zapomenete, stačí vytočit číslo.

Časopis Computer 9/2002, str. 26, 27:

Osobně používám…
Pro výpočet akordů již nějakou dobu používám programy Guitar Chords a Guitar Power. Guitar Chords je vynikající freeware pro rychlé vyhledání libovolného akordu a nabízí pravděpodobně veškeré jeho hratelné varianty.
Guitar Chords
Maximálně jednoduchý a srozumitelný software určený buď pro začátečníky nebo pro kytaristy, kterým jde pouze o kytarové akordy a nepožadují další funkce. Program se skládá ze dvou rozevíracích seznamů pro určení základního tónu a typu akordu, tlačítka pro jeho výpočet a tlačítek pro zobrazení jeho dalších variant. Jedná se o freeware obsahující přes 3000 kytarových akordů, který používá u nás obvyklé názvosloví a jenž by mělo být možné spustit v libovolném operačním systému. Program nevyžaduje instalaci, spouští se poklepáním na ikonu dávkového souboru. Tento software je k dispozici i v online verzi na webu.

Novinky, 17. 1. 2001:

Guitar Chords
Tento produkt má jednoduchý název a sám je také velmi jednoduchý. Z jednoho výklopného seznamu vyberete požadovaný akord, z druhého jeho variaci a nakonec si tlačítkem Compute Chord necháte předvést, kam máte položit prsty. Myslím, že lepší bude, když se podíváte na obrázek.

Časopis Telefon, leden 2001, str. 38:

www.kytara.cz/wap/
Tahle služba najde svého uplatnění nejspíš jen v případě, že se rozhodnete naučit se kytarové akordy. Kromě toho ale může sloužit jako příklad úspěšně zvládnuté dynamicky generované grafiky v prostředí wapu. Kytarové akordy jsou takové to rozložení prstů na hmatníku, které v případě správného výběru nechá zaznít struny v požadované harmonii. Z jednotlivých akordů se pak skládají melodie, které v této formě slouží především jako doprovod ke zpěvu, nejčastěji v blízkosti otevřeného ohně. Základní durové a molové akordy si zapamatuje celkem snadno každý začátečník, ale se složitějšími a méně často používanými akordy je to těžší. Právě k tomu je tu služba www.kytara.cz/wap/ . Navíc tu najdeme přehled užitečných služeb, které nabízí stránka www.kytara.cz, jde například o texty a skladby předních folkařů, java aplety usnadňující ladění nebo generující akordy a diskuzní fórum.

Rádio Frekvence 1, pořad Internetová pavučina s Lukášem Maternou, 4. 1. 2001:

Vždycky mi bylo líto, že neovládám hru na kytaru a nemohu tedy svůj mizerný zpěv nahradit alespoň líbezným zvukem tohoto nástroje. Pokud jste na tom stejně jako já a chtěli byste se sebou něco udělat, je pro vás jako dělaná stránka www.kytara.cz . Můžete tu najít spoustu rad, jak pro začínají kytaristy, tak i pro mírně pokročilé. Jsou tu i docela šikovné aplikace, které vám pomůžou s laděním kytary, nebo s učením akordů.

Novinky, 29. 12. 2000:

Každý, kdo hraje na kytaru, občas narazí na zapeklitý akord (např. F#sus4), který ho vypudí od rozehrané písně a přinutí ponořit se do knížky s hudební naukou. A právě pro takovéto případy jsou určeny kytarové stránky, které vám pomohou jak se sestavováním těchto prsty lámajících akordů, tak s laděním kytary a transponováním. Největší atrakce stránek — aplet generující akordy — je přístupný jednak přes www stránky, druhak přes prográmek, který si můžete stáhnout na svůj počítač a provozovat bez nutnosti připojení k Internetu, a třeťak přes mobilní telefon, který umí wap. Praktické, ne? Představte si otrlého trempíře, který loví v usárně mobilní telefon a přes něj zjišťuje akord, který mu vypadl z písně „Letí šíp savanou” :)

Pauza, 22. 9. 2000:

Díky webu Kytara.cz se naučíte to nejdůležitější – akordy. Pomůže vám také s laděním, až budete mít nervy nadranc z marného souboje s hudebními zákonitostmi, pobaví vás jistě pár básní od Karla Plíhala. Jo, a můžete si i postěžovat dalším, kterým to taky nejde…

EXTRA MAIL č. 5/2000 Miloše Čermáka, 4. 2. 2000

BRNKY BRNK
Když jsem v pubertě hrál na kytaru, obkresloval jsem si akordy od Oldy Adámka - a písničky sháněl všude, kde se dalo. Dnešní adolescenti (ale nejen oni, samozřejmě) to mají mnohem jednodušší: všechno najdou pod jednou střechou na opravdu vynikajícím serveru Kytara.cz. Možná svou starou kytaru vytáhnu i já.
http://www.kytara.cz

Poznej internet, 31. 1. 2000:

S internetem k táboráku aneb jak vyzrát na kytaru
http://www.kytara.cz
Určitě každý z nás chtěl někdy hrát na kytaru. Ti úspěšnější, vytrvalejší a nadanější to dokázali, ti ostatní (mezi které patřím i já) jen tiše sedí a závidí. Následující recenze tak bude patřit především těm, kteří na kytaru hrají nebo se to chtějí učit. Na druhou stranu dopředu přiznávám, že jako hudební analfabet možná budu někde hovořit "mimo mísu."
Stránky www.kytara.cz jsou určeny začátečníkům i pokročilejším hráčům na kytaru. Nabízejí totiž, že po zadání názvu jednotlivého akordu se vám zobrazí, jak ho zahrát. To určitě přivítají především příležitostní hráči, kteří si méně časté akordy nemusí pamatovat.
Druhou zajímavostí je ladička. Dozvíte se jak jednoduše naladit Vaši kytaru. Jak už jsem se zmínil, nejsem hudebník, a tak nemohu posoudit funkčnost ladičky, to už bude na Vás.
Ovšem nejen to nabízí www.kytara.cz. Jak uvádí autor stránek Libor Smékal, kromě java apletů pro kytaristy zde naleznete například sbírku básní především folkových zpěváku, spoustu hudebních odkazů, chat o kytaře a další.
Přeji Vám příjemnou zábavu.

Novinky, 20. 10. 1999:

Na této velice hezky zpracované stránce najdeme, kromě jiného, dva velice užitečné javovské applety. Ten první pomáhá při ladění kytary, přičemž je tam vysvětlena metoda ladění, kterou jsem sice ještě nikdy předtím neviděl, takže jsem se na ni díval trošku s nedůvěrou, ale po vyzkoušení musím říct, že je dobrá, obzvlášť pro ty z nás, kteří nemáme zrovna dokonalý hudební sluch. Druhý applet vypočítává hmaty jednotlivých akordů, ke každému je několik možností, jak jej zahrát.

Časopis Computer 15-16/1999, str. 56:

O kytaře a tak
www.kytara.cz
Máte rádi víno, zpěv a ženy? Tak ohledně toho prvního vám doporučujeme návštěvu stránek Vinium a. s. (www.vinium.cz) a co se zpěvu týče - přijměte pozvání k prohlídce kytarových stránek (kterak klofnout nějakou tu šťabajznu jistě víte sami). Hlavním magnetem těchto stránek je Java aplet generující kytarové akordy, takže - pokud si tento sajt oblíbíte - můžete s klidem založit tlusté knihy zobrazující záludné akordy typu F#sus4 nebo Hmi7/5b. Další zajímavou pomůckou pro kytaristy je aplet, který vám pomůže s laděním kytary. Jak funguje? Na to se podívejte sami.

KudyKam , 1. března 1999:

Hrajete na kytaru nebo se na ní učíte? Já tedy ne, takže nevím, nakolik fundované toto povídání bude :) Nicméně jedna nejmenovaná slečna (která se s kytarou kamarádí podstatně lépe) po pohlednutí na tuto stránku prohlásila, že je to dobré a protože nemám důvod jí nevěřit, máte jí dnes jako KudyKam (tu stránku, slečnu ne...) A co vlastně go? Je to applet, který vám po zvolení příslušného akordu ukáže, jak ho zahrát. Docela pěkné, pokud si ovšem odmyslíte poskakující panďuláčky okolo, které nemají s funkčností nic společného a mě se vysloveně nelíbí…

Článek byl napsán o první verzi Akordů. Je vám asi jasné, že po tak zdrcující kritice panáčci na stránce zůstat nemohli. Ale to neznamená, že by se jejich celkový počet na těchto stránkách nějak snížil, spíš naopak…

Svět Namodro, 8. prosince 1998:

Taky si kolikrát nemůžete vzpomenout, jak ve které poloze (na kytarovém hmatníku) honem chytit který akord? Taky jste někam zašantročili všechny ty příručky? Sedíte-li na webu, pak je pomoc vcelku snadná: Jistý Libor Smékal vyvěsil na serveru bimbo.fjfi.cvut.cz stránku s apletem, který počítá kytarové akordy s obraty. Zvolíte název akordu, a pak už se pomocí klikání pohybujete po virtuálním hmatníku…

Kytara.cz - Nejen kytary, akordy a ladička; copyright © 1999 - 2024 Libor Smékal