Ladění kytary

Většina kytaristů, kteří nemají k dispozici elektronickou ladičku, ladí tak, že srovnává dvě sousední struny - jistě jste o tomto nejběžnějším způsobu také slyšeli. "Tlustší" struna se stiskne v pátém (struna G ve čtvrtém) pražci a naladí se podle sousední "tenčí" struny. Tento způsob má jeden velký nedostatek - drobné chyby, kterých se při ladění sousedních strun dopouštíme, se sčítají a vzdálenější struny pak již neladí. Člověk musí mít opravdu dobrý hudební sluch, aby tímto způsobem kytaru uspokojivě naladil. Lepší způsob je srovnávat laděnou strunu se všemi ostatními a tak dosáhnout dobrého vzájemného naladění všech strun. No a k tomu právě slouží tento aplet. K vybrané struně vám zobrazí, kde stisknout zbylé struny, aby zněly stejně nebo se lišily o několik celých oktáv.

E A D G H E
  •     - vybraná struna nebo vybrané stisknutí struny
  •     - tón stejné výšky
  •     - tón o 1 oktávu nižší
  •     - tón o 2 oktávy nižší
  •     - tón o 1 oktávu vyšší
  •     - tón o 2 oktávy vyšší

Ovládání

Kliknutím na strunu ji vyberete (struna zčervená) a na zbylých strunách hned vidíte, kde je stisknout, abyste mohli ladit. Pokud kliknete na již vybranou strunu, stisknete ji v daném místě a opět ihned vidíte odpovídající tóny na zbylých strunách.

K dispozici je také starší verze (java applet).

Pokud nám chcete něco sdělit k této stránce nebo k celému webu, využijte náš profil na Facebooku. Abyste mohli vkládat své příspěvky, musíte být na Facebooku s našimi stránkami propojeni.

TOPlist

Kytara.cz - Nejen kytary, akordy a ladička; copyright © 1999 - 2023 Libor Smékal